Kalendář
Říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Zář   Lis »

Činnost mládeže finančně podporují:

msmt
stck
mesto

facebook


ROZHOVOR RAKOVNICKÝ DENÍK 1. část

Na pažitech nejen rakovnického okresu válí dívčí přípravka FK Rakovník

   Na začátku všeho byla myšlenka Marka Tvrze, kterou ihned sám začal naplňovat. “Přípravka vznikla na základě mé vize – vybudovat v Rakovníku akademii dívčího fotbalu. Na základě toho jsem uspořádal akci Měsíc náborů pod záštitou FAČR včetně úseku žen ve spolupráci s Nikol Mužíkovou, v té době projektovou manažerkou úseku žen. Po náboru přišly první tréninky a nutno po dvou letech dodat, že stále rosteme”.

   Samotné náborové akce se v areálu SK Rakovník zúčastnily dovednostních her žáci a žačky prvního stupně základních škol v rakovnickém okrese. Tato vydařená událost byla za spoluúčasti jedné z našich nejlepších fotbalistek, a to Kateřiny Svitkové, hájící barvy pražské Slavie. V rozhovoru s trenérem Markem Tvrzem a jeho asistentem Tomášem Peškem se dozvíte něco více o třeba budoucích hvězdách českého ženského fotbalu, který je tak trochu přehlížený.

Marku, jak Vás napadla myšlenka o založení dívčí fotbalové akademie v Rakovníku?

Marek: Fotbal považuji za ideální sport, protože je to zdraví prospěšný sport, buduje charakterové vlastnosti v jedincích, které se zároveň učí sociálním vztahům. V Rakovníku v tomhle byla mezera, tak jsem přišel s myšlenkou, že se stanu pomyslným stavebním kamenem dívčí fotbalové akademie já.

Kolik se po náborové akci přihlásilo dívek, splnil tento počet Vaše očekávání?

Marek: Týden po náboru byl první trénink a přišlo zhruba 13 dívek, což bylo nad moje očekávání. Na druhou stranu trénink byl inzerovaný i na výlepních plochách v Rakovníku, takže inzerce celému projektu nescházela. Některé dívky během prvních týdnu skončily, jiné zase začaly a vytvořila se parta 13 holek, která se rozrůstá a dnes nás je již 19 a na jaro 2020 chystám zase náborovou akci, abychom se zase zaměřili na ty nejmenší dívky.

Na některých zápasech a akcích nechybí ani manažer klubu Zdeněk Učík. Jak ten se na celou myšlenku založit dívčí fotbalovou přípravku pod hlavičkou FKR tvářil?

Marek: Na okrese Rakovník jsou dva ženské oddíly – Pavlíkov a především druhou ligu hrající FK Rakovník. Sešel jsem se se zástupci obou oddílů. U zástupců pavlíkovské kopané jsem od počátku cítil k mému plánu velkou nedůvěru. Pan Učík byl projektu mnohem náklonější a ve finále jsme se domluvili, že budeme fungovat pod hlavičkou FK Rakovník, čímž jim zajistíme mládežnický oddíl, který je povinný k účasti ve II. lize žen.

Jak probíhaly první tréninky a jak často dívky trénovaly?

Marek: Začali jsme fungovat v červnu 2017. V té době jsme trénovali každý pátek a následně od září 2017 přidali druhou tréninkovou jednotku týdně. Od záři 2018 trénujeme dokonce třikrát týdně. První tréninky probíhaly především formou nejrůznějších kolektivních her, kam byl postupně zapojovaný míč. Tréninky pomocí kolektivních her jsou i dnes, ale již ve větší míře dbáme na rozvoj individuálních schopností každé hráčky.

Po jaké době odehrála přípravka FKR první zápas?

Marek: No, nebylo na co čekat. První zápas jsme odehráli dá se říci “z voleje” v září 2017 proti Kolešovicím. Vzhledem k tomu, že jsme museli hrát soutěž, aby ženy mohly hrát druhou ligu, tak první zápasy pro nás končily obrovským debaklem.

Po jaké době jste na dívkách zpozoroval nějaký progres?

Marek: Po půl roce. Když jsme hráli odvety a najednou jsem viděl, že se dostaneme k brance soupeře, umíme dát branku, dokážeme hrát s míčem u  nohy. Troufám si říci, že vzhledem k náročnosti a kvalitě tréninků jsme za půl roku natrénovali totéž, co natrénují jiní za rok, rok a půl.

S holkami fungujete dva roky, jaké nastaly změny v kádru? Přeci jen to jsou ještě děti a je normální, že střídají během mládí hned několik koníčků a u nějakého ani moc dlouho nezůstanou…

Marek: Od září 2017 nám zatím skončila pouze jedna hráčka, naopak přibilo šest nových hráček a další se mi ozývají, takže nás brzy bude již přes 20. Ale pokud trenér dokáže v dětech vyvolat pocit zábavy a chutě do tréninků, tak není důvod měnit koníčky…

Postupem času se k Vám připojil i Tomáš Pešek, který funguje jako Váš asistent. Jak byste hodnotil celkovou spolupráci s ním?

Marek: Tomáš je podobně pracovně vytížený jako já. A zejména v poslední době se vhodně doplňujeme časově. Důležité je, že jsme si dokázali společně ukázat směr, jak by se měly dívky rozvíjet po fotbalové stránce dál. Kdyby byl náš pohled na toto rozdílný, tak bychom spolu nemohli spolupracovat. Spolupráce je ale na velmi dobré úrovni.

A jak hodnotíte s Markem spolupráci Vy, Tomáši?

Tomáš: Musím se ztotožnit s tím, co řekl Marek. Oba máme více aktivit, ale holkám se věnujeme, jak jen můžeme. Jdeme správnou cestou a na holkách pozorujeme obrovský progres, tak to asi děláme dobře (smích). Kdo všechno je vůbec součástí realizačního týmu a jak jste s celkovým složením oba spokojeni?

Marek: Součástí realizačního týmu jsem já, Tomáš, který plní roli  asistenta. Dále máme zdravotnici Viktorii Čechovou, což hodně kvituji, protože když se o zápas stane nějaký úraz, tak jsem rád, že to řeší ona a já se mohu věnovat samotnému zápasu. Roli vedoucího mužstva plní Zdeněk Učík, pokud není kolize našeho utkání s utkáním A-týmu žen. Tomáš: Mou milou povinností je také zmínit, že máme hned dva profesionální fotografy, kterými jsou Jan Valdhans a Martin Krob. Oba jsou přítomni na většině zápasů a svými povedenými kousky nám někdy připravují i takové fotky, jejichž rozbor je doslova nutný (smích).

Konec 1.části rozhovoru

Zdroj: Rakovnický deník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *