Kalendář
Říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Zář   Lis »

Činnost mládeže finančně podporují:

msmt
stck
mesto

facebook


ROZHOVOR RAKOVNICKÝ DENÍK 2. část

Kolikačlenný tým momentálně máte? Jsou dívky věkově rozdělené nebo fungují pospolu?

Marek: Před půl rokem jsem rozdělil tréninky na dvě party – mladší a starší, protože ve vyšším počtu se hůře trénuje. Momentálně je nás celkem devatenáct, ale jedna hráčka je dlouhodobě zraněná. Takže nyní máme osmnáct zdravých holek. Rozdělení také částečně odráží jejich výkonnost, kdy mladší hrají kategorii mladších přípravek, kam patří.

Tomáš: Rozdělení holek na mladší a starší bylo správným krokem. Ne vždycky se oba sejdeme na tréninku a v jednom člověku se nedá naplno věnovat např. patnácti hráčkám. Trénujeme tak na dvě party, na trénink nám tedy chodí menší počet, kterému se ale můžeme více věnovat.

V jaké soutěži můžeme vaše svěřenkyně vidět?

Marek: Hrajeme tři soutěže – Ligu přípravek dívek, kde jsme se v letošní sezoně střetli s Bohemians 1905, Viktorií Plzeň, Slavií Praha, Hradcem Králové a Třebeší. Dále hrajeme Okresní přebor starších přípravek OFS Rakovník a nastupujeme také na turnajích mladších přípravek na Rakovnicku.

Proběhla konfrontace se zvučnějšími týmy než jsou ty na okrese? Jak si v těchto duelech dívčí přípravka vedla?

Marek:  Konfrontace proběhla právě v rámci ligy přípravek dívek a také na zimní lize na Julisce, kde jsme se kromě zmiňovaných soupeřů střetli navíc ještě se Spartou Praha, Duklou Praha, Slovanem Liberec a Braníkem. Sportovně je třeba si přiznat, že dívčí přípravka Dukly, Sparty, Slavie i Plzně by na našem okrese porazila všechny stejně staré kluky. Pro naše holky to je cenná zkušenost, protože fotbal hrají zatím necelé dva roky, zatím co holky v těchto týmech ho hrají čtyři roky. Takže pochopitelný rozdíl tam je.

Tomáš: S některými dívčími týmy se srovnávat nemůžeme, ale třeba s Hradce Králové dokázaly holky sehrát vyrovnanou partii, proti Bohemians to samé. Kvalitní zápasy proti kvalitním týmům jsou dobrou zkušeností. Každý si proti Slavii, Spartě nebo Plzni za celou svou fotbalovou kariéru nezahraje. Holkám se to poštěstilo hned od začátku.

Máte nějaké ohlasy na fungování ženského týmu? Přeci jen je to nezvyk a ne jenom na našem okrese, že by zde působil čistě dívčí mládežnický tým ….

Marek: Ohlasy mám pozitivní a nejsou v malé míře. Což mě moc těší. O víkendech jezdím na různé zápasy a slyším často: „Tak jak jste hráli s holkama?“

Tomáš: Mám to podobně jako Marek, převážně se jezdím dívat na okresní zápasy, když to čas dovolí, a lidi se ptají. Je příjemné slyšet i od trenérů soupeře, že holky udělaly obrovský posun. Takové uznání vždycky potěší.

Dva roky je dost dlouhá doba, aby dívky udělaly nějaký posun a přesvědčily o svých kvalitách a také o tom, jak se zlepšily. V jaké hráčce vidíte největší potenciál do budoucna?

Marek: Myslím, že nelze vypíchnout jednu, dvě. Protože u tohoto věku může jedna hráčka za rok udělat raketový vzestup, ale naopak i raketový pád v podobě stagnace. Posun udělaly všechny holky. Některé samozřejmě větší, ale to je normální.

Tomáš: Než jsem začal dělat Markovi asistenta, tak jsem se chodil dívat na tréninky i na zápasy, takže holky také pozoruji od samého začátku. Jejich fotbalové schopnosti rapidně vzrostly. Otázkou je, jak dlouho to bude holky bavit a jestli u toho vydrží. Přece jen mají takový „hovězí“ věk. U některých hráček je vidět obrovský posun, u jiných zase menší, ale nemůžu říct, že by se některá z nich zhoršovala.

V dnešní době něco naučit děti a vůbec je zaujmout není nic jednoduchého. Jak s holkami vycházíte a jak vás vůbec oslovují? Nemáte problémy s autoritou?

Marek: Holky nás oslovují normálně jménem, což může někdo rozporovat, ale já v tom nevidím žádnou překážku. Naopak holky vidí, že jsme de facto střípky mozaiky jejich party, že k nám mají blíž, když nám mohou tykat. Tykání považuji za ryze osobní a přátelský akt. Myslím, že problémy s autoritou nemám, i když někdy některé holky mají tendence snižovat morální úroveň tréninku, to ovšem nemá přímou spojitost s autoritou, ale původ těchto tendencí je zcela jinde…

Tomáš: S holkami trávíme spoustu času, ať už jde o trénink, zápas, turnaj či jiné aktivity. Máme to nastavené tak, že nám tykají. S autoritou problém nemáme, a když se nám něco nelíbí, tak to dáme najevo a holky vycítí, že je potřeba něco změnit.  Samozřejmě je někdy třeba i zvednou hlas, ale to k tomu patří. O některých holkách ani nevíme, nemusíme je upozorňovat ohledně chování, ale také máme v týmu jedince, kterým je třeba v tomto směru někdy důrazně domluvit. Na hřišti jsme primárně od toho, abychom holky něco naučili a ne od toho, abychom je vychovávali.

Zdroj: Rakovnický deník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *